Kontaktujte nás DNA Energie, spol. s r.o.
Kmochova 406, 280 02 Kolín
IČ: 25092065
DIČ: CZ25092065
Tel.: 327 316 339
Fax.: 327 316 405
E-mail: energie@dna.cz

Napište nám

CTU

 

POPIS FUNKCE

Bezkontaktní spínací moduly CTU se používají ke spínání kompenzačních kondenzátorů, případně ke spínání L–C obvodů s převažující kapacitní složkou (chráněné kompenzační stupně) při kompenzaci jalového výkonu v provozech s rychlými změnami zátěže – svařovny, lisovny, výtahy, jeřáby, řízené pohony.

Výhodou CTU proti konvenčnímu spínání kondenzátorových stupňů prostřednictvím stykačů je možnost okamžitého sepnutí kondenzátorového stupně bez jeho předchozího vybití, což je umožněno díky sepnutí CTU v okamžiku, kdy rozdíl mezi napětím na kondenzátoru a napětím před spínacím prvkem je roven nule. Z toho plyne i další výhoda, a tou je výrazné omezení spínacích proudových rázů, které bývají příčinou rušení jiných elektronických spotřebičů nebo dokonce mohou způsobit jejich poruchu. Zároveň se zvyšuje i životnost použitých kondenzátorů, protože obvodem teče pouze jmenovitý proud. Pro ochranu výkonových spínací prvků proti proudovým špičkám (di/dt) je třeba do série s modulem zapojit tlumivku o indukčnosti 12uH nebo větší. Proti přehřátí je modul chráněn elektronickým termostatem, který jej odstaví pokud teplota přesáhne 80°C.

PROVEDENÍ

CTU je kompaktní modul, jehož mechanický základ tvoří chladící hliníkový profil, ke kterému jsou připevněny výkonové spínací prvky, silové svorky, deska s řídící elektronikou a od 25 kVAr je modul doplněn ventilátorem. Modul je dále vybaven pěti signalizačními diodami. Jedna signalizuje přítomnost napájecího napětí, druhá stav stupně, obě jsou zelené. Tři červené signalizují poruchu stupně.

MONTÁŽ

Celý modul se upevňuje na svislou základovou desku v rozváděči pomocí čtyř šroubů.

Silové vodiče a přívody od kondenzátorů se připojují do silových svorkovnic výkonového modulu, tak jak je znázorněno na schématech v příloze.

Deska řídící elektroniky je napájena ze samostatného obvodu 230V/50Hz, 2VA a měla by být jištěna jističem max. 6 A. Pokud bude k ovládání stupně použito napětí 230V AC, je nutné zajistit, aby napájecí napětí řídící elektroniky a ovládací napětí bylo ze shodné fáze.

Technická data

Parametr Hodnota
Řada jmenovitých jalových výkonů 12.5, 20, 25, 40, 50 kVAr
Jmenovité napětí silové části 400 V
Napájení pomocných obvodů 230 V, 2VA
Zátěž kapacitní, odporová, kombinovaná LC
Teplota okolí 0 až +35°C
Stupeň krytí IP 0
Ovládací napětí 230V AC 50Hz nebo 24V DC
Počet spínacích prvků 3
Příkon ventilátoru 3 VA

Scháme zapojení:

 
© 2011 DNA Energie, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli kopírování či šíření obsahu bez předchozího souhlasu provozovatele zakázáno.
Doporučujeme stylová moderní i klasická svítidla ACW
Created by Stopradesign

Vyplňte prosím ochranný přepis proti spamům, děkujeme za pochopení.

secureimage
:
zvolit jiný obrázek pro přepis

Kontaktní formulář byl úspěšně odeslán